Chakrasana (gulint)

(Rato poza)

Sanskrito kalba chakra reiškia „ratas”: išlenkta kūno padėtis galutinėje pozoje primena ratlankį.
Atsigulkite ant nugaros. Pėdas pritraukite prie sėdmenų. Rankų plaštakas delnais žemyn pakiškite po pečiais. Įkvėpdami rankų plaštakomis ir kojų pėdomis remkitės į grindis, kūną kelkite aukštyn. Išrieskite nugarą bei kaklą, viršugalviu atsiremkite į grindis. Nekvėpuodami išlenkite kūną, kad pasidarytų pusapskritimis. Iškvėpdami grįžkite į pradinę padėtį.

Pratimo atlikimas

1. Atsigulkite ant nugaros. Kojas pražerkite. Rankas padėkite ant grindų prie šonų delnais į viršų. 2. Lenkdami per kelius kojas, pėdas traukite prie savęs, kol paliesite sėdmenis. Padų nuo grindų nekelkite. 3. Iškelkite rankas, plaštakas pakiškite po pečiais, delnais ir pirštais gerai atsiremkite į grindis. Rankų plaštakos turi būti vienoje linijoje su kojų pėdomis. 4. Giliai įkvėpdami, rankomis ir kojomis atsispirdami į grindis, lėtai kelkite į viršų šlaunis, klubus, pilvą, viršutinę liemens dalį ir pečius. Išlenkite nugarą ir kaklą. Viršugalvis turi siekti grindis ir būti kuo toliau nuo plaštakų (kuo arčiau prie pėdų). 5. Iškvėpkite, keletą kartų giliai pakvėpuokite. Giliai įkvėpkite. Kūno svorį perkeldami į rankas ir kojas, lėtai kelkite šlaunis, klubus, viršutinę liemens dalį, pečius ir galvą kuo aukščiau. Rankos turi išsitiesti. Visą stuburą kiek galėdami išlenkite, galvą nuleiskite žemyn tarp rankų. 6. Tokia galutine poza pabūkite 10 sekundžių, nekvėpuokite. 7. Lėtai iškvėpdami, grįžkite į pradinę padėtį. Pamažu nuleiskite kūną ant grindų, rankas padėkite prie šonų, ištieskite kojas. Keletą kartų giliai įkvėpkite ir iškvėpkite, visiškai atsipalaiduokite Savasana. Pratimą atlikite tik 2—3 kartus paeiliui, nes jam reikia didelės įtampos.

Hatha joga

Pastabos

1. Nedarykite šios pozos per jėgą, mokykitės palengva. 2. Moterys lengvai atlieka Chakrasaną. Vyrai iš pradžių jaučia kojų, ypač šlaunų tempimą, bet, kasdien treniruojantis, po kelių savaičių šis nemalonus pojūtis pranyksta. 3. Jeigu iš pradžių sunku atlikti pratimą, kurį laiką treniruokitės pakeldami tik klubus. 4. Vyresni ir apkūnūs žmonės kūną nuo grindų gali kelti iškvėpdami, o nuleisti — įkvėpdami. 5. Pratimas netinka turintiesiems išvaržą.


Kuo naudinga Chakrasana?
Fizinis poveikis

1. Tuoj po šio jogos pratimo pagerės smegenų ir stuburo srities kraujotaka, dėl to jausitės žvaliau. 2. Per trumpą laiką vienu metu apkraunama daug kūno dalių. Stiprėja kaklas, pečiai, rankos, stuburas, pilvas, dubuo, sėdmenys, šlaunys, kojos. 3. Pasidaro lankstesnis stuburas. Poza kelia stuburo nervų ir nugaros bei pilvo raumenų tonusą, gydo nedidelius stuburo iškrypimus. Pratimas ypač naudingas dirbantiesiems sėdimą darbą. 4. Paslankesni tampa rankų ir kojų sąnariai, krūtinės ląsta. 5. Aktyvėja hipofizės, skydinės liaukos ir antinksčių veikla. 6. Platėja krūtinė, stiprėja plaučiai ir šonkauliai. 7. Šalina riebalus, teikia kūnui grakštumo, lankstumo. Plonina taliją. 8. Galūnės pasidaro proporcingos.

Terapinis poveikis

1. Sumažėja nugaros ir strėnų skausmai. Padeda gydyti strėnų gėlą. 2. Išsivalo šnervės, gydomi trachėjos ir gerklų susirgimai. 3. Mažina vidurių užkietėjimą, dujų kaupimąsi žarnyne, šalina virškinimo sutrikimus. 4. Poza naudinga sergantiesiems astma ir diabetu.

Pastabos

1. Chakrasaną galima atlikti po Dhanurasanos, nes ji yra priešinga poza, t. y. stuburas lenkiamas į priešingą pusę. 2. Pratimą galima daryti visiems, net paaugliams ir seniems žmonėms. 3. Yra keletas Chakrasanos variantų. Šitame straipsnyje pateikta paprasčiausia poza.

joga_video

Parašykite komentarą