Matsyasana

(Žuvies poza)
Joga

Matsya sanskrito kalba reiškia „žuvis”. Tokia poza atsigulę ant vandens, lengvai plūduriuotumėte be rankų ir kojų pagalbos. Atsisėskite Padmasana. Nekeldami kelių, atsiloškite ir atsigulkite ant nugaros. Delnus padėkite po pečiais ir spauskite grindis. Atloškite galvą ir kaklą, viršugalviu atsiremkite į grindis. Pakelkite krūtinę ir pilvą nuo grindų, išrieskite stuburą. Rankų pirštais nestipriai traukite kojų nykščius. Grįžkite į pradinę padėtį.

Pratimo atlikimas

1. Atsisėskite Padmasana, keliais lieskite grindis. 2. Remdamiesi alkūnėmis į grindis, pamažu atsiloškite ir atsigulkite ant grindų. 3. Sulenkę per alkūnes, rankas kelkite galvos link, delnus padėkite ant grindų po pečiais. 4. Keliais ir delnais įsispyrę į grindis, krūtinę ir pilvą stumkite aukštyn, pakelkite pečius, nugarą ir klubus nuo grindų. Taip keldamiesi tuo pačiu metu rieskite stuburą, loškite atgal galvą ir kaklą, kol viršugalviu paliesite grindis. 5. Delnais suimkite šlaunis iš apačios. Remdamiesi alkūnėmis į grindis, dar aukščiau pakelkite krūtinę ir pilvą. Stuburą laikykite išlenktą, viršugalvį tvirtai padėkite ant grindų. Keliais remkitės į grindis. 6. Trimis dešinės rankos pirštais (nykščiu, smiliumi ir didžiuoju) suimkite kairės kojos nykštį, o kairės rankos pirštais — dešinės kojos nykštį ir nestipriai juos traukite. 7. Giliai ir ritmingai kvėpuodami, pabūkite šia poza. 8. Lėtai grįžkite į pradinę padėtį. Pirmiausia atleiskite kojų pirštus, pasiremdami kaip pirma rankomis, ištieskite kaklą, pakaušį nuleiskite ant grindų. Ištieskite stuburą, atsigulkite. Rankas padėkite ant grindų, prie šonų. Keletą sekundžių pailsėkite. Giliai įkvėpkite ir nekvėpuokite. Pakaitomis pasiremdami alkūnėmis į grindis, kelkite galvą ir viršutinę liemens dalį, kol atsisėsite Padmasana. Iškvėpkite. Ištieskite po vieną kojas. Atsipalaiduokite Savasana.

Matsyasana

Pastabos

1. Iš pradžių galutine poza išbūkite 15 sekundžių, vėliau trukmę kas savaitę ilginkite po 5 sekundes iki vienos minutės. 2. Naudingiau vienu kartu ilgiau išbūti galutine poza, negu pratimą atlikti kelis kartus. 3. Laiko atžvilgiu Matsyasana neturi būti ilgesnė kaip trečdalis Sarvangasanos. 4. Visiškai pakanka pozą atlikti kartą. Jeigu jums geriau sekasi išlenkti stuburą iš antro karto, iš gulimos padėties pasikelkite dar kartą. Jeigu asaną kartojate, sukeiskite kojas. 5. Matsyasanos negalima daryti moterims nėštumo ir menstruacijų metu.


Kvėpavimas

Matsyasana skatina giliai kvėpuoti, nes, viršugalviu atsirėmus į grindis, visiškai atsidaro trachėja.

Patarimai pradedantiesiems

1. Jei iš pradžių ar dėl apkūnumo negalite atlikti Matsyasanos sukryžiavę kojas Padmasanos poza, pasirinkite kitą pradinę padėtį, pavyzdžiui, Sukhasaną arba Ardha Padmasaną. Atlikdami galutinę pozą, rankas uždėkite ant šlaunų. Taip pasitreniravę keletą dienų, mokykitės taisyklingai atlikti Matsyasaną, pradėdami nuo Padmasanos. Kad būtų patogiau, iš pradžių sukryžiuotas kojas šiek tiek galite atpalaiduoti. 2. Nors ir sunku, kelius laikykite kuo arčiau grindų, po truputį stenkitės juos nuleisti. 3. Iš pradžių skaudės stuburą, kaklą, šlaunis, čiurnų ir riešų sąnarius, bet treniruojantis tai savaime praeis.

Kuo naudinga Matsyasana?
Fizinis poveikis

1. Kelia stuburo tonusą. Nuo tempimo nugara ir sprando sritis pasidaro lankstesnė. Išsitiesina stuburas, iškrypęs dėl nuolatinio netaisyklingo sėdėjimo. 2. Skydinę ir prieskydinę liaukas veikia taip pat, kaip ir Sarvangasana. Padeda išsaugoti sveikatą, nes kelia hipofizės, kankorėžinės ir užkrūčio liaukų tonusą. Apsaugo nuo lytinių liaukų veiklos sutrikimų. Kelia antinksčių tonusą, nes pratimo metu spaudžiamas juosmuo. 3. Išsiplečia krūtinė, todėl į plaučius patenka daugiau oro. Stiprėja širdies raumenys, didėja krūtinės ląsta. 4. Daugiau deguonies patenka į plaučius (ir į apatinę dalį), kartu ir į kraują. 5. Skatina giliai taisyklingai kvėpuoti pilvu jogų metodu. 6. Mažina kaklo ir gerklės kraujo stazę. Daugiau kraujo priteka į gerklas ir trachėją, dėl to gerėja balso tembras; poza naudinga visam garso aparatui. Kraujas gerai išvalo tonziles ir adenoidus. 7. Nuo Matsyasanos mažiau kraujo priteka į rankas ir kojas, dėl to gerėja viršutinės liemens dalies, smegenų ir veido kraujotaka. 8. Kelia sprando ir viršutinės nugaros dalies nervų tonusą. 9. Mankštinami kaklo, pečių, stuburo, dubens ir šlaunų raumenys. 10. Poza apsaugo nuo susirgimų diafragmą ir pilvo organus, aktyvina jų veiklą, šalina susikaupusius ant pilvo riebalus. 11. Išmankština sustingusius kelių ir dubens sąnarius, stuburą. Poza ypač naudinga moterims. 12. Atpratina nuo kūprinimosi.

Terapinis poveikis

1. Gilus kvėpavimas mažina bronchų kraujo stazę; tai ypač naudinga turintiems lėtinį kosulį, sergantiems tonzilitu, astma ir kitomis kvėpavimo takų ligomis. 2. Padeda gydyti slogą, nosies gleivinės uždegimą, hemorojų, mažina stuburo skausmus. 3. Sureguliuoja kai kuriuos menstruacijų ir gimdos veiklos sutrikimus. 4. Poza rekomenduojama sergantiems diabetu, nes skatina kasos veiklą. 5. Gydo vidurių užkietėjimą.

Pastabos

1. Matsyasana yra priešinga Sarvangasanai ir Halasanai, nes stuburas lenkiamas į priešingą pusę. Didesnis poveikis bus, jei pirmiausia atliksite Sarvangasaną, po to — Matsyasaną ir galiausiai— Halasaną. 2. Atliekant Sarvangasaną bei Halasaną, įsitempia kaklas ir pečių raumenys, spaudžiama skydinė ir prieskydinė liaukos. Matsyasana šalina tą įtampą. 3. Jei negalite iš karto atlikti Matsyasanos, kol išmoksite, vietoj jos kurį laiką darykite Ushtrasaną.

Parašykite komentarą