Sarvangasana

(Visų kūno dalių poza)

Sanskrito kalba sarva reiškia „visi”, anga — „dalis”. Atliekant šią pozą, krūvis tenka beveik visoms kūno dalims. Atsigulkite ant nugaros, rankas laikykite prie šonų delnais į viršų. Kojas iškelkite į viršų, kelių nesulenkite. Kojas nuleiskite už galvos. Delnus įremkite žemiau klubų, kad būtų lengviau išlaikyti pakeltas kojas ir liemenį. Rankomis braukdami per liemenį aukštyn, tiesinkite kūną, kol viršutinė liemens dalis ir kojos atsidurs vertikalioje padėtyje. Delnus įrėmus į šonkaulius iš nugaros pusės, kūno pusiausvyrą padės išlaikyti žastai ir alkūnės. Viršutinė liemens dalis ir kojos turi sudaryti tiesią liniją. Krūtinę prispauskite prie smakro. Žiūrėkite į kojų nykščius: Lėtai grįžkite į pradinę padėtį.

Pratimo atlikimas

1. Atsigulkite ant nugaros, rankas laikykite prie šonų delnais žemyn. Suglauskite kojas, išsitieskite visu ūgiu. Kvėpuokite paprastai, atpalaiduokite visą kūną, ypač kojų raumenis. Nesulenkite kelių. 2. Delnais ir alkūnėmis remkitės į grindis. Lėtai įkvėpdami, pamažu iškelkite kojas aukštyn kaip atlikdami Ardha Halasaną. Atpalaiduokite veidą ir rankas. Tokia poza pabūkite keletą sekundžių. 3. Lėtai iškvėpdami, pakelkite nuo grindų klubus ir dubenį, kojas leiskite žemyn už galvos, kol jos bus lygiagrečios su grindimis. Kai tik pakelsite nuo grindų klubus, plaštakomis paremkite juos. 4. Lėtai įkvėpdami, delnais braukite aukštyn per liemenį ir stumkite klubus bei dubenį į viršų, viršutinę liemens dalį irgi kelkite nuo grindų, kad kūnas atsidurtų vertikalioje padėtyje. Tuo pat metu kojas vėl ištieskite į viršų. Visiškai iškvėpkite, po to pradėkite kvėpuoti paprastai. Plaštakomis prilaikykite kūną, uždėję jas ant šonkaulių iš nugaros pusės. Alkūnėmis ir žastais atsirėmę į grindis, išlaikysite pusiausvyrą. Kūnas turi būti tiesioje vertikalioje linijoje. 5. Krūtinę priglauskite prie smakro. Kojų per kelius nelenkite, iškelkite jas į viršų kuo aukščiau. Kūno neįtempkite. 6. Nejudėdami pabūkite šia poza iš pradžių 15 sekundžių, vėliau kas savaitę trukmę ilginkite po 15 sekundžių (iki trijų minučių). 7. Labai lėtai grįžkite į pradinę padėtį. Visiškai atpalaiduokite kūną, kelioms minutėms atsigulę Savasana.

jogos pratimai pradedantiesiems

Kvėpavimas

Atliekant pozą, visą laiką reikia kvėpuoti. Iš pradžių kvėpuokite paprastai, o kai pratimą gerai išmoksite — kaip aprašyta. Iškėlę kojas, stenkitės nekvėpuoti tankiai, nes spaudžiama gerklė.


Pastabos

1. Iš pradžių pratimą kartokite tris kartus, galutine poza pabūdami po 10 sekundžių. Vėliau pratimą atlikite vieną kartą, bet ilgiau. 2. Galutine poza būti ilgiau negu 3 minutes nereikia, nes nuo to naudos daugiau nebus. 3. Poza netinka turintiesiems aukštą kraujospūdį, sergantiesiems širdies ir akių ligomis, sloga, skydliaukės sutrikimais. 4. Pratimas netinka moterims nėštumo ir menstruacijų metu.

Kuo naudinga Sarvangasana?
Fizinis poveikis

1. Sarvangasana apsaugo nuo skydinės ir prieskydinės liaukų veiklos sutrikimų, o tai sudaro sąlygas daugelio organų normaliai veiklai, stabilizuoja medžiagų apykaitą, atitolina senatvę. Be to, nuo šių liaukų priklauso nervinė įtampa. Skatinama hipofizės ir prostatos veikla. 2. Poza apsaugo veidą nuo raukšlių ir ankstyvos senatvės. 3. Dėl kūno padėties aukštyn kojomis daugiau kraujo priteka į krūtinės ląstą, kaklą ir galvą. Papildomas kraujo kiekis naudingas smegenims, galvos odai, veidui, kaklui, kiaušo ir stuburo nervams bei daugeliui kitų svarbių organų ir liaukų. Mažėja kraujo stazė, į kraują patenka daugiau hormonų. 4. Reguliariai treniruojamas stuburas tampa lankstus, išnyksta nedideli defektai. Pratimas kelia stuburo nervų tonusą. 5. Stiprina žastų, pečių, kaklo ir šlaunų raumenis. 6. Mažina apatinės pilvo dalies ir dubens organų kraujo stazę. 7. Masažas aktyvina kepenų ir inkstų veiklą. 8. Gerina virškinimą ir kasos veiklą. 9. Nesikaupia riebalai ant pilvo, liemens ir klubų. 10. Moterims nesuglemba krūtys. 11. Poza naudinga gerkloms ir balso stygoms, balsas pasidaro sodrus. 12. Padeda išsaugoti gerą regėjimą. 13. Reguliariai treniruojantis, negresia pavojus sustorėti, išlaikomos gražios kūno proporcijos. 14. Pratimas rekomenduojamas dirbantiesiems sėdimą arba stovimą darbą.

Terapinis poveikis

1. Poza padeda gydyti virškinimo sutrikimus, gastritą, vidurių užkietėjimą, pilvo organų pasmukimą, daugelį blužnies ir šlapimo pūslės ligų, širdies virpėjimą, bronchitą, tonzilitą, galvos skausmą, nemigą, epilepsiją, kai kurias astmos rūšis. 2. Apsaugo nuo kojų venų išsiplėtimo. 3. Mažina sprando skausmus. 4. Padeda išvengti slogos. 5. Apsaugo nuo išvaržos, lengvina kraujuojantį hemorojų, šalina šlapinimosi sutrikimus. 6. Apsaugo nuo gimdos nukrypimo arba nusmukimo. Jei pradedama treniruotis praėjus keliems mėnesiams po gimdymo, greitai atstatoma moters gimdos bei kitų lytinių organų taisyklinga padėtis. 7. Poza rekomenduojama profilaktiškai nuo lytinių liaukų veiklos sutrikimų, gydo vyrų impotenciją, moterų menstruacijų ir šlapinimosi sutrikimus. 8. Pratimas padeda įveikti nervinį nuovargį bei išsekimą. 9. Sarvangasana teikia žvalumo, padeda atgauti jėgas po ligos.

Pastabos

1. Sarvangasana gali treniruotis visi sveiki žmonės. Patartina pirmiausia išmokti Viparita Karani, po to Sarvangasaną. Galima mokytis ir abi pozas iš karto. 2. Jeigu negalite atlikti Sirshasanos, vietoj jos treniruokitės Sarvangasaną, nes abi pozos organizmą veikia panašiai. 3. Matsyasana yra priešinga Sarvangasanai poza. Daugiausia naudos turėsite, jei treniruositės tokia eilės tvarka: Sarvangasana, Matsyasana, Halasana.

Parašykite komentarą