Padmasana

(Lotoso poza)

Padma sanskrito kalba reiškia „lotosas”, Padmasana — „lotoso poza”.
Padmasana ši poza vadinama todėl, kad rankų ir kojų kombinacija panaši į lotosą. Ant šlaunų uždėtos pėdos primena lapus, o viena ant kitos sudėtos plaštakos — išsiskleidusį lotoso žiedą.
Uždėkite dešinę pėdą ant kairės šlaunies, o kairę pėdą — ant dešinės šlaunies. Kelius prispauskite prie grindų. Delnus laisvai padėkite ant kulnų. Galvą, kaklą ir stuburą laikykite tiesiai.

Pratimo atlikimas

1. Atsisėskite Sukhasana. 2. Ištieskite kojas į priekį, kulnų nesuglauskite. 3. Dešine ranka suimkite dešinę kulkšnį, o kaire ranka — dešinės kojos nykštį. Lenkdami dešinę koją per kelį pėda braukite link kairės kirkšnies. Visą pėdą uždėkite ant kaires šlaunies padu į viršų taip, kad kulnas nestipriai spaustų dešinės pilvo pusės apatinę dalį. Dešiniu keliu visą laiką lieskite grindis. 4. Tokiu pat būdu sulenkite kairę koją ir uždėkite pėdą ant dešinės šlaunies prie kirkšnies. Kairiu keliu irgi lieskite grindis. 5. Sukryžiuokite kojas. Stuburą, kaklą ir galvą laikykite tiesiai. Pilvą įtraukite. 6. Vos sulenktas plaštakas delnais į viršų sudėkite vieną ant kitos ir uždėkite ant kulnų. Rankų pirštus suglauskite. 7. Kūną visiškai atpalaiduokite. Žiūrėkite į priekį arba užsimerkite. 8. Ramiai sėdėkite šia poza, kol pavargsite. 9. Kojas atpalaiduokite, ištieskite. 10. Pakartokite pratimą, pakeitę kojų padėtį.

padmasana

Patarimai pradedantiesiems

1. Šią pozą kartokite keletą kartų per dieną, stengdamiesi jos trukmę ilginti, kol išmoksite lengvai atsisėsti. 2. Iš pradžių gali būti sunku ilgėliau išsėdėti Padmasana: gali skaudėti kelius, kulkšnis ir šlaunis, bet treniruojantis tai savaime praeis, kojos pripras. Jei iš pradžių nesiseka atlikti pratimo, valandėlę ištieskite kojas ir vėl pradėkite iš naujo. Kojų padėtį kaitaliokite.


Kuo naudinga Padmasana?
Fizinis poveikis

1. Sėdint šia poza, svarbūs kūno raumenys, kojų raiščiai bei sausgyslės įsitempia, o po pratimo atsipalaiduoja. 2. Nuo Padmasanos mažiau kraujo priteka į kojas, dėl to pagerėja dubens, pilvo ir lytinių organų kraujotaka. 3. Poza kelia stuburo uodegikaulio ir kryžkaulio srities, sėdimojo nervo tonusą, taip pat aktyvina gaubtinės žarnos veiklą. 4. Stiprina šlaunų bei blauzdų raumenis, kelių sausgysles daro elastingesnes. 5. Išmankština sustingusius kelius, kulkšnis, daro lankstesnius dubens sąnarius. Mažina artritinį šių vietų skausmą. 6. Atstato nedidelius stuburo iškrypimus. 7. Nuo Padmasanos laikysena pasidaro taisyklinga, nes stuburas laikomas tiesiai. 8. Atlikdami pratimą, stuburą laikykite tiesiai, kad nebūtų spaudžiami pilvo organai. 9. Padmasana padeda mažinti nereikalingą riebalų sluoksnį, susikaupusį ant pilvo ir šlaunų.

Terapinis poveikis

1. Dėl tiesios kūno padėties bei taisyklingo kvėpavimo Padmasana padeda gydyti daugelį širdies ir plaučių ligų, virškinimo trakto sutrikimų. 2. Padeda gydyti sėdimojo nervo neuralgiją, kojų reumatą. 3. Mažina strėnų gėlą.

Pastabos

1. Padmasana yra viena iš pagrindinių jogos pozų ir dažnai padeda atlikti kitas asanas sukryžiuotomis kojomis. 2. Išmokę Padmasaną, lengviau išmoksite kitas asanas. 3. Šią asaną gali atlikti kiekvienas, nors apkūniems ar įpratusiems prie sėdimo darbo žmonėms iš pradžių bus sunku, truputį skaudės kelių ir čiurnų sąnarius. Tačiau išmokę ir nuolat treniruodamiesi, pamatysite, kad tai paprasta! Kad ir mažai laiko skirsite, poza duos naudos. 4. Kartokite šią pozą kasdien, iš pradžių penkias minutes, vėliau — 15 minučių be pertraukos arba ilgiau, kol pavargs kojos. Per keletą mėnesių išmoksite laisvai sėdėti šia poza. 5. Padmasana galite pasėdėti skaitydami, rašydami arba žiūrėdami televizorių. Galite įprasti taip sėdėti pasitaikius bent mažiausiai progai. Sėdėti galima ilgai, tai visiškai nekenkia. 6. Nesėdėkite šia poza valgydami arba tuoj po valgio. 7. Nedarykite pratimo, jei išsiplėtusios kojų venos.

Parašykite komentarą