Ardha Matsyendrasana

(Pusiau Matsyendrasanos poza)

Šią pozą pasiūlė jogas Matsyendranatas, todėl ji taip ir vadinama. Ardha sanskrito kalba reiškia „pusė”. Dažniausiai atliekama Ardha Matsyendrasana (lengvesnė poza), nes Matsyendranasana yra sudėtinga. Atsisėskite tiesiai. Ištieskite kojas. Kairės kojos kulną padėkite prie tarpuvietės. Kairę šlaunį laikykite tiesiai. Dešinę koją perkelkite per kairį kelį ir pastatykite pėdą ant grindų šalia jo. Kairę ranką perkelkite per dešinį kelį ir suimkite dešinės kojos nykštį. Dešine ranka iš užpakalio suimkite kairės šlaunies viršutinę dalį. Galvą, kaklą, pečius ir viršutinę liemens dalį pasukite į dešinę, smakras turi atsirasti virš dešiniojo peties. Grįžkite į pradinę padėtį. Pratimą kartokite į kitą pusę.

Pratimo atlikimas

1. Atsisėskite Sukhasana. 2. Kojas ištieskite į priekį ir suglauskite. 3. Sulenkite kairę koją. Rankomis traukdami pėdą artyn savęs, apsukite ją padu į viršų ir padėkite taip, kad kulnas būtų ties tarpuviete. Sulenktos kairės kojos šlaunį laikykite tiesiai į priekį, keliu lieskite grindis. 4. Pakelkite dešinę koją nuo grindų, pėdą perkelkite per kairę šlaunį ir padu pastatykite ant grindų prie sulenkto kairio kelio išorinės pusės. Dešinę sulenktą koją laikykite stačiai, kelius — netoli krūtinės. Dešinį kulną padėkite prie pat kairio kelio kairės pusės. Nepraraskite pusiausvyros. Stuburą laikykite tiesiai, pilvą įtraukite. 5. Viršutinę liemens dalį atsargiai pasukite dešinėn. Kaire ranka siekdami dešinės kojos pirštų, žasto viršutine dalimi netoli pažasties lieskite sulenkto dešinio kelio dešinę pusę, o kaire alkūne spauskite dešinę blauzdą. Dešinę ranką visiškai ištieskite žemyn prie pakeltos dešinės šlaunies išorinės pusės. Įtraukite pilvą, nes dešinė šlaunis jį spaudžia. Kairės rankos smiliumi, didžiuoju pirštu ir nykščiu suimkite dešinės kojos nykštį. Kairės rankos žasto išorinė pusė ir dešinio sulenkto kelio dešinė pusė turi spausti viena kitą. Stuburą ir galvą laikykite tiesiai. 6. Dešine ranka lėtai braukite per juosmenį link dešinio šono ir suimkite kairės šlaunies viršutinę dalį. 7. Giliai įkvėpkite. Iškvėpdami galvą, kaklą, pečius ir viršutinę liemens dalį pasukite dešinėn, dešinės šlaunies viršutine dalimi spauskite pilvą. 8. Sulaikę kvėpavimą, dešinį petį ir galvą dar pasukite dešinėn, kad smakras atsirastų tiesiai virš peties. Žiūrėkite per petį. Išpūskitę krūtinę. Stuburą ir galvą laikykite tiesiai. 9. Vis dar nekvėpuodami, būkite šia poza, kol pajusite įtampą. 10. Įkvėpdami lėtai grįžkite į pradinę padėtį. 11. Sukeiskite kojas ir atlikite pratimą, liemenį sukdami į kairę pusę.
Ardha Matsyendrasana

1. Pratimą atlikite į kiekvieną pusę po tris kartus. Galutine poza pasėdėkite po 5, vėliau 15 sekundžių. 2. Pratimo negali daryti turintys išvaržą.

Pastabos

Kuo naudinga Ardha Matsyendrasana?
Fizinis poveikis

1. Manoma, jog Ardha Matsyendrasana yra naudingiausia iš pozų, kurias atliekant reikia sukti liemenį, nes šiuo atveju visą stuburą ne tik lenkiate į šalis, bet ir priverčiate suktis apie savo ašį. Tai labai naudinga, nes sukasi kiekvienas paslankus stuburo slankstelis. Nuo to stuburas pasidaro lankstus. 2. Kelia stuburo nervų ir simpatinių ganglijų grandinėlių tonusą, gerina stuburo kraujotaką. 3. Pečiams ir liemeniui naudingas tempimas. 4. Tarpšonkauliniai ir pilvo raumenys tempiami ir suspaudžiami, apkraunami nugaros, pečių ir kaklo raumenys bei sausgyslės. 5. Reguliariai treniruojantis, paplatėja krūtinė. 6. Švelniai masažuojamos kepenys, blužnis, pūslė, kasa ir kiti pilvo organai. 7. Aktyvina lytinių liaukų veiklą. 8. Skatina inkstų ir antinksčių veiklą, šlapimo išsiskyrimą. 9. Apsaugo nuo prostatos hipertrofijos. 10. Skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, dėl to pagerėja apetitas. 11. Mažina riebalų sluoksnį ant kaklo, pilvo, klubų ir juosmens. 12. Išmankština klubų sąnarius. 13. Pašalina kūno nuovargį po sunkios darbo dienos, ypač jeigu dirbdami sėdėjote daug valandų. Atlikite šią pozą, ir išnyks sunkumas kaklo, pečių ir nugaros srityse, pasijusite žvalesni. 14. Asana atstato stuburo iškrypimus, gerina kūno laikyseną, figūrai teikia grakštumo, lengvumo. Tiesiną pečius ir nugarą.

Terapinis poveikis

1. Sėkmingai gydo padidėjusias kepenis ir blužnį, mažina kraujo stazę. 2. Padeda gydyti kreivą kaklą, strėnų gėlą, nugaros reumatą. 3. Nuo stuburo sukimo į šonus išnyksta stuburo, nugaros ir klubų sąnarių skausmai. 4. Poza pagelbės, jei sergate nutukimu, virškinimo sutrikimais, astma, diabetu. 5. Atliekant pozą, šlaunis spaudžia pilvą, dėl to gerėja žarnų peristaltika, išnyksta vidurių užkietėjimas.


Pastabos

1. Pozą galite atlikti kasdien, nuo to stuburas bus lankstesnis. 2. Po Ardha Matsyendrasanos atlikite Paschimotanasaną.

Parašykite komentarą