Parvatasana

(Kalno forma)

Parvata sanskrito kalba reiškia „kalnas”. Pavadinimas kilęs nuo to, kad poza (iškeltos rankos, virš galvos sunerti pirštai) primena kalno viršūnę. Atsisėskite Padmasana. Sunerkite pirštus. Įkvėpdami sunertas rankas iškelkite virš galvos; sėdmenų ir kelių nuo grindų nekelkite. Delnus pasukite į viršų. Iškvėpkite. Įkvėpdami kiek galėdami patempkite rankas į viršų. Nekvėpuodami kurį laiką taip pabūkite. Grįžkite į pradinę padėtį.


Pratimo atlikimas

1. Atsisėskite Padmasana. 2. Sunerkite rankų pirštus. Įkvėpdami ištieskite ir lėtai pakelkite sunertas rankas virš galvos. Sėdmenų ir kelių nuo grindų nekelkite. Rankas truputį pasukite, atgręžkite delnus į viršų (pirštai visą laiką sunerti), plaštakas laikykite tiesiai virš galvos. Vidinėmis žastų pusėmis lieskite ausis. Visiškai ištieskite alkūnes. Žiūrėkite į priekį. 3. Liemenį ir galvą laikykite tiesiai. Visiškai iškvėpkite, pradėkite lėtai ir giliai įkvėpti. Įkvėpdami dar labiau patempkite rankas iš pečių į viršų, lyg norėtumėte ką pagauti virš galvos, bet nepasikelkite nuo grindų. Nenuleisdami rankų, lėtai iškvėpkite. 4. Keliais spauskite grindis. Įkvėpdami dar patempkite rankas į viršų ir tuo pat metu kūną iš klubų pakelkite kiek galėdami į viršų, bet nuo grindų nepasikelkite. Nugarą laikykite tiesiai. 5. Sulaikę kvėpavimą, pabūkite tokia poza kelias sekundes. 6. Iškvėpdami atpalaiduokite rankas ir viršutinę liemens dalį, atleiskite pirštus, pamažu nuleiskite rankas ir grįžkite į Padmasaną.

Parvatasana

Kitas pratimo variantas

Iškelkite rankas virš galvos, tik pirštų nesunerkite, o suglauskite delnus ir lygiai sudėkite abiejų plaštakų pirštus. Rankas laikykite simetriškai, suglaustus delnus — tiesiai virš viršugalvio, žastų vidinėmis pusėmis lieskite ausis. Suglaustas rankas iškelkite kuo aukščiau, rankų per alkūnes nelenkite. Pakelkite pečius ir išpūskite krūtinės ląstą, kad kuo daugiau įkvėptumėte oro. Keletą sekundžių nekvėpuokite. Iškvėpdami grįžkite į pradinę padėtį. Ši poza irgi primena kalno viršūnės siluetą. Iš šių dviejų aprašytų Parvatasanos variantų pirmasis yra veiksmingesnis.

Kvėpavimas

Keldami sunertus pirštus, lėtai įkvėpkite, po to visiškai iškvėpkite. Keldami rankas virš galvos ir tempdamiesi į viršų, vėl lėtai įkvėpkite. Atlikdami galutinę pozą, nekvėpuokite, o grįždami į pradinę padėtį, lėtai iškvėpkite. Jei galutine poza galite išbūti daugiau negu 10 sekundžių, giliai ir ritmiškai kvėpuokite.

Kuo naudinga Parvatasana?
Fizinis poveikis

1. Tempiami pilvo, dubens ir šonų raumenys, ištiesiamas stuburas, atpalaiduojami klubai, įtempiamas ir mankštinamas liemuo, kuris paprastai beveik neapkraunamas. Poza padeda sumažinti riebalais aptekusį, išglebusį, atsikišusį pilvą. Lieknina, ugdo gebėjimą išlaikyti pusiausvyrą. 2. Stiprina nugaros ir diafragmos raumenis. 3. Išmankština rankas, pečius, kojas ir kelius. 4. Reguliariai treniruojantis, padidėja krūtinė, stiprėja plaučiai. 5. Poza kelia pilvo organų tonusą. 6. Sumažėja pilvas, o sėdmenys — ne. Tai yra būtina, norint išlaikyti gražias kūno proporcijas. 7. Stuburas išsitiesina, dėl to poza ypač naudinga sulinkusiems, pakumpusiems ir kūprintis mėgstantiems žmonėms. 8. Šalina nedidelius stuburo laikysenos trūkumus. Treniruodamiesi ilgai nesikūprinsite, išsitiesite visu ūgiu.

Terapinis poveikis

Padeda gydyti spondilitą (slankstelio uždegimą), mažina reumato skausmus. Poza lengva, ją gali daryti visi.

Parašykite komentarą