Supta Vajrasana

(Gulima deimanto poza)

Supta sanskrito kalba reiškia „miegantis”.
Atsisėskite Vajrasana. Nepakeldami kelių nuo grindų, lėtai loškitės atgal ir atsigulkite ant nugaros. Sukryžiuokite rankas, delnus pakiškite po pečiais (dešinės rankos delną pakiškite po kairiu pečiu, o kairės — po dešiniu). Kelių nepraskėskite. Užsimerkite. Grįžkite į pradinę padėtį.

Pratimo atlikimas

1. Atsisėskite Vajrasana. 2. Remdamiesi alkūnėmis į grindis, lėtai lenkitės iš liemens atgal, kol galva, pečiai ir nugara palies grindis. Kelius visą laiką laikykite prispaustus prie grindų. Nugara palieskite grindis ir pagaliau atsigulkite. 3. Sukryžiuokite rankas, delnus pakiškite po pečiais (dešinės rankos delną pakiškite po kairiu pečiu, o kairės — po dešiniu). Galvą padėkite ant sukryžiuotų dilbių. 4. Kelius visą laiką laikykite suglaustus ir prispaustus prie grindų. Užsimerkite. 5. Rankomis suimkite čiurnas, spausdami keliais bei alkūnėmis grindis, lėtai grįžkite į pradinę padėtį.

joga meditacija

Kitas pratimo variantas

Atsigulkite Supta Vajrasana. Rankas sulenkite per alkūnes, dešine ranka suimkite kairės rankos žastą truputį virš alkūnės, o kaire ranka — dešinės rankos žastą. Vieną ant kitos sudėtas rankas nuleiskite ant grindų. Pakaušį padėkite ant dilbių lyg ant pagalvėlės. Taip sudėję rankas, nugarą galėsite nuleisti arčiau grindų.


Pastabos

1. Iš pradžių galutine poza pabūkite tik kelias sekundes. Kas savaitę pridėdami po ketvirtį minutės, pozos trukmę ilginkite iki 3 minučių (bet ne ilgiau). Iš pradžių pratimą kartokite 3 kartus, vėliau užteks vieno karto. 2. Pratimas nesunkus, tik iš pradžių paskaudės šlaunis, kelių sąnarius ir čiurnas, bet treniruojantis tai savaime praeis. 3. Atliekant pozą, labai įsitempia čiurnų sąnariai, todėl būkite atsargūs. Grįždami į pradinę padėtį, viršutinę liemens dalį ir galvą kelkite nuo grindų pamažu, o kad būtų lengviau ir nepakenktumėte sąnariams, pasiremkite alkūnėmis. 4. Šį pratimo variantą galite pradėti daryti tik tuomet, kai išmoksite lengvai, be didelės šlaunų ir čiurnų sąnarių įtampos atlikti Vajrasaną. 5. Šios asanos negali daryti nėščiosios.

Kuo naudinga Supta Vajrasana?
Fizinis poveikis

1. Atliekant Supta Vajrasaną, spaudžiama gimda, pilvas, lytiniai bei šlapinimosi organai. Daugiau priteka kraujo į pilvo organus (inkstus, kepenis, kasą, žarnas), pakyla raumenų tonusas. 2. Dėl juosmens spaudimo pagerėja antinksčių veikla. 3. Kyla nugaros, pilvo, dubens ir kojų raumenų tonusas, nes jie labai įsitempia. 4. Gerėja šlaunų, sėdmenų, kelių ir kaklo kraujotaka. 5. Stimuliuojama pilvo organų ir lytinių liaukų veikla. 6. Išsiplečia krūtinė, didėja krūtinės ląstos paslankumas. 7. Stiprėja pečiai, plaučiai ir nugara. 8. Išnyksta nedideli stuburo iškrypimai, jis darosi lankstesnis. 9. Čiurnų ir kelių sąnariai pasidaro lankstesni, tvirtėja kojos. 10. Kasdien atlikdami šį pratimą, apkūnūs žmonės suplonės, sumažės riebalų ant pilvo ir šlaunų. Grakštės liemuo ir laikysena.

Terapinis poveikis

1. Sumažėja nugaros, kojų ir kelių skausmai. 2. Poza yra gera priemonė nuo dispepsijos ir kai kurių virškinimo sutrikimų, padeda išvaryti susikaupusias skrandyje dujas. 3. Sutvarko žarnų peristaltiką, gydo vidurių užkietėjimą. 4. Atstato sutrikusį menstruacijų ciklą. 5. Nustatyta, jog ši poza naudinga diabetikams, nes skatina kasos veiklą.

Pastaba

Supta Vajrasana yra priešinga Paschimotanasanai ir Sasankasanai, nes stuburas lenkiamas į priešingą pusę.

Parašykite komentarą